Zagreb, 21.03.2011.
Kao što je poznato, Njemačka se suzdržala prigodom izglasavanja rezolucije Vijeća sigurnosti koja služi kao podloga vojnim operacijama, te objavila kako u tim operacijama neće sudjelovati. Veleposlanik Fischer je objasnio kako je od početka libijske krize postojao konsenzus svih relevantnih političkih snaga u Njemačkoj, da ona neće sudjelovati u eventualnoj vojnoj akciji u Libiji. Ustvrdio je kako je siguran da ta njemačka suzdržanost neće ni na koji način negativno utjecati na ulogu Njemačke u obnovi i provođenju političkih i drugih reformi u Libiji u budućnosti.
Bivši hrvatski Predsjednik iznio je mišljenje kako je pri svemu što se poduzima u vezi s Libijom trebalo imati na umu specifičnosti unutarnjeg ustroja te zemlje, kao i osobnosti samoga Gadafija. G. Mesić smatra da je ishod započetih vojnih operacija neizvjestan, a da su povezane s rizicima što ih je vrlo teško procijeniti. Trebalo je prethodno iscrpiti sve druge mogućnosti, npr. hitno slanje na teren promatračke misije koja bi osigurala da svijet dobije potpune i objektivne informacije o svemu što se zbiva, umjesto da ovisi o izvještajima medijskih dopisnika i blogera, odnosno priopćenjima sukobljenih strana.
Predsjednik Mesić je upozorio da bi svakako trebalo spriječiti dojam, i to ne samo riječima, kao da se rezolucija Vijeća sigurnosti koristi kao pokriće za fizičko likvidiranje pukovnika Gadafija i promjenu ustroja vlasti u Libiji. Arhitekturu buduće Libije moraju osmisliti i ostvariti Libijci, upozorio je on, dodajući da zbog toga i pobunjenici moraju pokazati volju za pregovorima. Rekao je također kako valja izbjeći dojam da je riječ o još jednom ratu zapadnih zemalja protiv neke od arapskih zemalja, odnosno zemalja Trećeg svijeta.
Do susreta s ambasadorom Fischerom došlo je na inicijativu bivšeg hrvatskog Predsjednika.